SZABÁLYOK AZ ALL STAR Dzsembori MÉRKŐZÉSEKRE
Idő
– A játékidő 4×8 perc
– Az óra áll:
Büntető dobásbáll
Kiponozódásnál
Időkérésnél (amely 1 perc)
Játékvezetői időnél
Negyedek végén
– NEM ÁLL az óra:
személyi hibánál, illetve ha kimegy a labda vagy egyéb labdavesztéssel járó szabálysértés történik a fentieken kívül
– Időkérések: negyedenként maximum 1 alkalom/csapat, tartama 1 perc
– A negyedek között nincs szünet, azonnal folytatódik a mérkőzés, így a negyedek végén gyakorlatilag sorcsere történik
– A félidőben maximum 10 perc hosszúságú a szünet. A szünet a félidei büntetők végéig és az edzői instrukciók befejezéséig tarthat.
Félidő
– a félidőben nincs melegítésre lehetőség
– a félidőben minden játékos dob egy büntetőt (mint mini korosztályban), amely beleszámít a végeredménybe. Ekkor kétszeres szorzóval számít minden mini, gyermek és serdülő korú játékos által elért találat
Pontok
– 1, 2 és 3 pontos kosarakat lehet elérni a FIBA szabályok szerint
– a büntetőt a mini- és a gyermekkorú játékosok a korosztályuk büntetővonaláról hajtják végre
– mini-, gyermek- és serdülőkorú játékosok által szerzett minden kosár kétszeres szorzóval kerül beszámításra. Ennek könnyebb felismerését elősegítendő e játékosok piros színű megkülönböztető fejpántot kötelesek viselni mérkőzés közben. Más játékos piros színű fejpántot nem viselhet!
– A gyűrű magassága felettről lefelé történő tobással végrehajtott ziccer dobásból szerzett kosár értéke 4 pont (ennek megtörténtét a zsűri asztal értékeli, a játékvezető a sikeres kosarat jelzi, nem szükséges gyűrűszaggató szákolásnak lennie)
Védekezés
– A zónavédekezés alkalmazása tilos, tehát emberfogás az egyetlen megengedett védekezési forma a pálya minden területét ideértve.
– A fejpántos labdás játékosoknak kötelező a hárompontos területen belüli védekezésük alkalmával az egy kartávolságra történő védekezés.
– minden játékos csak az ellenfél azonos korosztályú játékosát foghatja. Ez alól a főrendező adhat mentességet eseti jelleggel, ha jelentős magasságkülönbség lép fel. Ezt a versenybíróság hagyja jóvá.
– a besegítés csak a védő hárompontos területen belül szabályos.
– A kettősvédés is tilos piros fejpántos játékoson!
– Dobásblokkolást piros fejpántos játékossal szemben csak piros fejpántos játékos hajthat végre felugrás közben. Minden más játékos csak felugrás nélkül szereleti a piros fejpántos játékosok dobását,
Az itt leírt védekezési szablyok megsértése esetén a vétlen csapat javára bónusz büntető dobás ítélendő az ÓMK szabályai szerint.
Csere
– Állandó ötösök küzdenek egymás ellen. Ezeken változtatni nem lehet, tehát a negyedek kezdetekor mindig a padon ülő ötös kerül a pályára.
– Cserélni csak sérülés és kipontozódás esetén lehet. Sérült játékos az adott mérkőzésen már csak annak helyén léphet pályára, aki helyett becserélték.
– A becserélt játékos a lecserélt játékossal azonos korosztályú kell hogy legyen. Ha ilyen játékos valamilyen okból nincs, akkor fiatalabb lehet a kiválasztott játékos, vagy a lehető legfiatalabb.
– A megadott ötösök közül az elsőnek kell játszania az 1. és a 3. negyedben, a második ötösnek kell játszania a 2. és a 4. negyedben
– Ha sérülés a csapat első mérkőzésén történik és a sérült játékos a második mérkőzésen sérülése miatt nem játszhat, akkor a tartalék játékosok közül be kell hívni egy a rendezvényen jelenlévő játékost az azonos korosztály azonos csapatának játékosai közül, ha ilyen nincs jelen, akkor a korosztály más csapata vagy fiatalabb korosztály csapatából! Ekkor preferálni kell az A/B/C vagy I., II. minősítést! Ha a második mérkőzésen történik a sérülés, akkor a mérkőzésre nevezett azonos korosztályú, de a másik ötösben szereplő játékos kell hogy helyettesítse a sérültet (ld feljebb).
– Kivétel az az eset, ha Junior játékos sérül meg, mivel a másik ötösben NB1-es a párja. Ez esetben a másik ötös kadett korosztályú játékosa lesz a helyettes.
Támadás
– A támadóidő 24 másodperc
– A támadó csapat NB1, U20 és JUNIOR korú játékosai (tehát a fejpánt nélküli játékosok) nem üthetik le a labdát a támadó térfél festett területén belül (büntető terület). Ennek számít a a büntetőterületet határoló vonal is természetesen.
– A fejpánt nélküli játékosok a támadó térfélen a hárompontos vonalon belül, de a büntetőterületen kívül a labdabirtoklásuk megkezdésétől kezdve annak végéig alkalmanként egy alkalommal üthetik le a labdát.
– A kadet játékosok kék fejpántot kötelesek viselni azért, hogy egyértelmű legyen az, hogy ők is korlátozás nélkül jogosultak leütni a labdát a támadó hárompontoson belül a piros fejpántos serdülő-, gyermek-és mini játékosokkal együtt.
– Leütésnek számít a hibás labdakezelésből következő labdaelejtés is!!!
– Az elzárás a piros fejpántos védők ellen nem megengedett. Következménye labdavesztés, a védő csapat oldalról jön.
Személyi hiba
– Az 5. személyi hiba kipontozódást jelent. A kipontozódó játékos helyett a másik ötösből azonos korú lyátékos állhat be a sérülések esetén érvényes cserélési szabályok alapján.
Hosszabbítás:
– Hosszabbítás nincs! Amennyiben a 4×8 percnyi játék után az eredmény döntetlen, akkor az a csapat nyeri a mérkőzést, amely:
- Több pontot ért el a félidei büntetődobás alkalmával az adott mérkőzésen
2. Ha ez egyenlő, akkor az a csapat, amelyik az első találatot szerezte a mérkőzés rendes játékidejében függetlenül attól, hogy a találat hány pontot ért
Jegyzőkönyv:
– A jegyzőkönyvben minden játékos korosztályát fel kell tüntetni a neve után!
– A jegyzőkönyvben a mini-, gyermek- és a serdülőkorú játékosokat a többi korosztálytól elkülönítve, a jegyzőkönyv 9-12. helyén kell feltüntetni, hogy lehetséges legyen a kétszeres pontszerzés könnyű megállapítása!
Az itt nem szabályozott kivételeken túl a FIBA szabályok az érvényesek!