Hat fős delegáció utazhatott a MKOSZ támogatásával a Real Madridhoz a már hetedik éve működő CSVP programnak köszönhetően. A november 9. és 16. között zajló műhelylátogatás során Bosnyák Jácint (Óbudai Kaszások), Dian Gergő (Vasas Akadémia), Medve Milán (Óbudai Kaszások), Raksányi Krisztina (Csata DSE), Simon Zsófia (Dávid Kornél KA) és Takács Máté (PVSK) alapos betekintést nyert a spanyol csúcsakadémián zajló munkába, az edzések látogatása mellett szakmai egyeztetések és mérkőzéseken való részvétel tette egésszé a programot.
Az első (munka)napon Alberto Angulo, az akadémia elsőszámú szakmai döntéshozója tartott prezentációt a magyar szakember kontingens részére, aki részletesen beszélt a fő szakmai elvekről, kiválasztási szempontokról, a háttérben zajló szervezői munkáról, valamint a játékosok számára kínált körülményekről. Ez után következhetett a létesítmény bejárása, majd az egyéni-, csapat- és erőnléti edzések megfigyelése.
A királyi klub akadémiáján nem a mennyiségben, hanem a minőségben hisznek, ennek megfelelően mindössze 5 csapatnyi fiút képeznek és versenyeztetnek. Minden gárda mellett 3 kosárlabda edző dolgozik, továbbá erőnléti edzők, fizioterapeuták, orvosok és dietetikusok segítik a felkészítést. A munkatársak többségének nem ez a főállása, ami szintén érdekessé teszi az ottani folyamatokat és viszonyokat. A szakmai munka célja, hogy az utánpótlás játékost adjon az európai elitbe tartozó felnőtt együttesnek, ehhez pedig a számos régiót folyamatosan monitorozó játékosmegfigyelők a top tehetségeket igyekeznek a spanyol fővárosba csábítani. Jelenleg közel két tucatnyi idegen nemzetiségű ifjú kosaras pallérozódik a Real-nál, az európaiak és afrikaiak mellett idén már Amerikából is történt igazolás.
A kosarasok edzőközpontja a labdarúgókéval egy területen, a külvárosban található. A négy teljes és két fél kosárlabda pályával rendelkező komplexumban még két edzőteremnek, és egyéb helyiségeknek is bőven jutott hely. Elmondható, hogy szinte minden igényt kielégít a helyszín, nem véletlenül tréningezik itt az Euroligában is érdekelt felnőtt csapat is. A csarnoktól nem messze található a kollégiumként funkcionáló „Residence”, ahol a 19 külföldi kosárlabdázó lakik (a focisták társaságában).
A más országból érkezők integrációjának egyik fő komponense a spanyol nyelvtudás mielőbbi elsajátítása. Ez komoly elvárás a gyerekek felé, minden edzés és kiegészítő elfoglaltság egy nyelven zajlik.
A tehetséges játékosok megléte önmagában nem lenne elég, a komoly órákat jelentő befektetett munka is szükséges ahhoz, hogy a hazai és nemzetközi bajnokságok élmezőnyében végezhessenek évről évre. A játékosok számára heti két alkalommal reggeli egyéni foglalkozásokat tartanak, emellett délutánonként is rendszeresek és sokszor kötelezőek az individuális képzések, majd mindenki részt vesz a mindennapos erőnléti- és csapatedzéseken. Egy-egy játékos tehát napi legalább 3 órát foglalkozik kosárlabdával, de ez könnyen 4-4,5 órát kitehet számos esetben. A komoly terhelés miatt a szerda központi szünnap, ekkor mindenki pihen az utánpótlásban.
A versenyeztetés év közben nem az eredményekre, hanem a szükséges mennyiségű játékidőre fókuszál. Emiatt maximum 10 játékos kerül keretbe a mérkőzésekre, ritka, ha valaki 25 percnél többet tölt a parketten. A nemzetközi tornákon és az év végi döntőkön viszont már nyerni kell, ekkor előfordulhat, hogy a 12 nevezett játékos közül akár többen nem kapnak lehetőséget.
A célok elérése érdekében a játékosmozgás viszonylag gyakori, ugyanakkor általában két évet hagyni szoktak arra, hogy eldöntsék, valóban alkalmas-e az adott személy a klub által biztosított kiváltságokra. Ezen a területen abszolút érdek, hogy egy külföldi kosaras minél korábban bekerüljön a „vérkeringésbe”, hiszen néhány év múlva már „spanyolként” tekint rá az ottani sportszövetségi szabályrendszer.
A csapatedzéseken és a megtekintett utánpótlás mérkőzésen is egyértelműen megfigyelhető volt, hogy a játék nagyon keveset áll, sok az akció, csak akkor történik megszakítás, amikor az már nagyon indokolt. A spanyol műhelyekre jellemző elv, mely szerint szituációkon keresztül próbálják oktatni a játékot, Madridban is nagyon kidomborodik. Ehhez persze nagy segítség, hogy a „technikázásra” ott vannak az egyéni- és az erőnléti edzések, így amikor kollektívaként dolgozik a társaság, jobban lehet a taktikai dolgokra koncentrálni. A játék olvasásában és a kreativitás szabadjára engedésében hisznek, nagyon kevés a megkötés, ugyanakkor a játékosok is rendelkeznek olyan széles repertoárral, ami ezt lehetővé teszi. Az utánpótlás munka „végtermékének” az U18-as korosztály tekinthető. A Real-nál ekkorra már a játékosok fizikálisan abszolút alkalmasak a felnőtt kosárlabdára, ugyanez igaz a technikai és taktikai aspektusra is. Jó példa erre, hogy a junior csapatnak 38 támadó figurája van.
A további részletekről biztosan szívesen számolnak majd be a résztvevők. Összegzésként elmondható, hogy a Real Madridnál minden megvan, ami a sikeres működéshez szükséges: elhivatott szakemberek, tehetséges sportolók, a szakmai munkát támogató verseny- és/vagy keretrendszer, és persze az infrastrukturális körülmények is. De mindezek mellett az a nemzeti sportkultúra is jelentős tényező abban, hogy így működhet.
A látogatás létrejöttéért köszönet illeti az MKOSZ részéről azokat a személyeket, akik szervezésben közreműködtek, továbbá azokat is, akik a támogatásukról biztosították a kezdeményezést. A résztvevők szeretnék hálájukat kifejezni a Sportopus Kft. munkatársai irányába is, akik még a helyszínről is segítették a túrát. Végezetül köszönik a Real Madrid stábtagjainak, hogy nagy nyitottsággal, partnerként kezelték vendégeiket.